Rás Tailteann is promoted under     Cycling Ireland     and     UCI     rules  
Home 
 
 Route Details
 
 Press Releases
 
 Results
 
 Picture Gallery
 
 Race Manual 2020
 
 Race Manual 2019
 
 Race Manual 2018
 
 Race Manual 2017
 
 Race Admin
 
 Rás Over The Years
 2010's
 2000's
 1990's
 1980's
 1970's
 1960's
 1950's
 
 Rás Stories
 
 Kreiz Breizh Élites


Visits:


Sponsored by:

 

President Cycles
Rás Archives

 

 

2000 Julian Winn, Wales Wins FBD Milk Rás Tailteann
By Eddie Dawson Photos By Lorraine O'Sullivan
May 10, 2007, 19:11


FBD Milk Rás 2000

20th. May - 28th. May

Route

Stage 1: Dublin To Longford, 143 Kms.
Ceremonial Start, O'Connell Street, Finglas , ESB Power Station, Ashbourne, Baleath Cross, Slane Bridge, Slane Category 3 KOM, Navan,
Athboy, Delvin, Cloghan, Ballinalsck, Rathowen, Edgeworthstown, Longford By-Pass, Longford.


Stage 2:
 Longford To Newport, 163 Kms.
Longford, Tarmonbarry, Strokestown, Tulsk, Ballangare, Frenchpark, Ballaghadereen, Carrastle, Charlestown, Swinford, Foxford, Pontoon, Massbrook, Lake Levally Category 3 KOM, Bofeenaun, Windy Gap Category 1 KOM, Castlebar, Werstport, Newport.

Stage 3: Newport
 To Oughterard, 121 Kms.
Newport, Westport, Murrisk, Lecanvey, Louisbourg, Leenane, Derrynacleigh Category 3 KOM, Recess PO, Maam Cross, Oughterard,

Stage 4: Oughterard
To Listowel, 192 Kms.
Oughterard, Rosscahill, Moycullen, Galway, Clarinbridge, Kilcolgan, Ardrahan, Kiltartan Level Crossing, Gort, Gortnamearacaun Category 2 KOM, Tulla, Kilkishen, Kilmurray, sixmilebridge, Cratloe, Limerick, Patrickswell, Adare, Reens, Ardagh, Ardagh Category 3 KOM, Carrigkerry, Athea, Athea Category 3 KOM, Listowel


Stage 5: Listower
 To Kenmare, 171 Kms.
Listowel, Tralee, Slieve Mish Category 2 KOM, Castlemaine, Milltown, Killorglin, Seefin Category 3 KOM, Glenbeigh, Drom West Category 3 KOM, Mount Foley Category 3 KOM, Cahirsiveen, Waterville, Coomakista Pass Category 1 KOM, Caherdaniel, Sneem, Kenmare.


Stage 6: Kenmare
 To Mitchelstown, 144 Kms.
Kenmare, Kilgarvan, Morleys Bridge, Inchee Mountain Category 2 KOM, Coolea, Ballyvourney, Macroom, Ballinagree, Ballinagree Category 3 KOM, Musheramore Category 1 KOM, Aubane, Aubane Category 3 KOM, Millstreet, Mallow, Kildorrey, Mitchelstown.


Stage 7: Mitchelstown To Enniscorthy, 150 Kms.
Mitchelstown, Kilbeheny, Cahir, Clonmel By-Pass, Kilsheelan, Carrick-On-Suir, Piltown, Fiddown, Moincoin, Mullinavat, Listerlin, New Ross, Clonroche, Enniscorthy.

 
Stage 8: Enniscorthy To Tullow, 156 Kms.
Enniscorthy, Ferns, Camolin, Clogh, Gorey, Inch, Arklow, Woodenbridge, Aughrim, Aughavannagh Category 1 KOM, Glenmalure, Drungoff Category 1 KOM, Laragh, Wicklow Gap Category 1 KOM, silver corragh Category 2 KOM, Hollywood, Baltinglass,  By-Pass Rathvilley, Killerigh Cross,  Tullow.

Stage 9: Dublin City Center Criterium, 50 Min. Plus 3 Laps
O'Connell Street, Parnell Square, O'Connell Street/Abbey Street Junction


Race Director:      Dermot Dignam

 
Julian Winn Wales Winner Of The 2000 FBD Milk Rás

Aidan McCarthy NDC Julian Winn Wales Winner Of The FBD Insurance Rás 2000 & Philip Fitzsimons FBD

Stage Winners:

T. Cuppins, Belgium DMC Wins Stage 1

Brian Kenneally, Tipperary Wins Stage 2


Stage 1: Dublin To Longford, 143 Kms.   T. Cuppens (Belgium DMC)  3-32-28

Stage 2: Longford To Newport, 163 Kms.  B. Kinneally (Tipperary)  4-06-35

Stage 3: Newport To Oughterard, 121 Kms.  J. Winn (Wales)   3-02-31

Stage 4: Oughterard
To Listowel, 192 Kms.   K. Ingeby (Sweden) 4-33-17

Stage 5: Listower To Kenmare, 171 Kms.   G. Butler  (Surrey Racing League)  4-21-57

Stage 6: Kenmare To Mitchelstown, 144 Kms.  D. McCann (Derry Clarke Contracts)  3-24-02

Stage 7: Mitchelstown To Enniscorthy, 150 Kms.  J. Tanner (Rngland Pro-Vision Powerbar)  3-27-33

Stage 8: Enniscorthy To Tullow, 156 Kms.  S. O'Sullivan  (Derry Clarke Contracts)  3-51-24

Stage 9: Dublin City Center Criterium, 50 Min. Plus 3 Laps.  T. Evans (Ireland International Cargo)  56-26


Julian Winn, Wales Wins Stage 3

K. Ingeby ,Sweden Wins Stage 4

General Classification

1.

2.      

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

J. Winn, Wales
W. Randle, England Pro-Vision

M. Lovatt, England Pro-Vision

P. Moriarty, Dublin Skip Hire

D. O’Loughlin, Mayo NCF

D. McCann, Derry Clarke Contracts

K. Ingeby, Sweden

T. Evans, Ireland International Cargo

G. Butler, Surrey Racing League

J. Tanner, England Pro-Vision

 31-23-40       01-11

      01-24

      01-37

      02-18

      03-16

      03-35

      04-10

      04-35

      05-04


 
David O'Loughlin Mayo Was In Yellow On Stage 4

Best Young Rider Under 23 Years
D. O'Loughlin, Mayo NCF

Points
D. McCann, Derry Clarke Contracts

Mountains
D. McCann, Derry Clarke Contracts

International Team Winners England Pro-Vision Powerbar
M. Lovatt, J. Tanner, W. Randle, D. Gowan

County Team Winners Kildare Cahill Cycles
D. Smyth, A. Meehan, P. Finnegan, J. Carroll, B. Lennon

The Winning Kildare County Team & Their Manager Tom Keenan


List Of Competitors 2000

Ireland

1.          P. Cassidy

2.          T. Evans

3.          E. Moriarty

4.          F. McCauley

5.          B. Moore

 

Belgium  BCM

6.          J. Das

7.          W. Renders

8.          T. Cuppens

9.          K. Heremans

10.       F. Boecks

 

Estonia

11.       S. Kukk

12.       A. Maasikmets

13.       R. Kodanipork

14.       O. Kargu

15.       M. Salumets

 

Germany Telecom

16.       B. Bohner

17.       S. Faruhn

18.       T. Schuler

19.       R. Jahn

20.       D. Branstner

 

Latvia

21.       A. Baranovskis

22.       J. Mikulens

23.       A. Zazerskis

24.       A. Spehts

25.       R. L. Renars

 

Netherlands  Energiewacht

26.       E. Dagelet

27.       P. Kil

28.       J. Slagter

29.       B. Helmers

30.       E. Kooi

 

U.S.A.
People’s Cycling

31.       B. Saul

32.       J. A. Ferguson

33.       J. Fennel

34.       C. Harnish

35.       I. Adams

 

U.S.A.
California AVTS

36.       P. Doyle

37.       S. Gray

38.       M. Walsh

39.       P. Johnson

40.       B. Kaplan

 

Wales

41.       J. Winn

42.       A. Malarcyzk

43.       Y. Barker

44.       G. Sheppard

45.       A.N. Other

 

Scotland
Union Transport

46.       R. Riddle

47.       N. Brown

48.       P. Brown

49.       N. Cameron

50.       G. Moore

 

Scotland
East

51.       K. Russell

52.       S. MacGregor

53.       T. Allen

54.       C. MacGregor

55.       A. Davies

 

England
Southend

56.       S. Howells

57.       M. Gray

58.       I. Samuel

59.       R. Wylie

60.       I. Humble

 

England
Pro-Vision PowerBar

61.       M. Lovatt

62.       J. Tanner

63.       W. Randle

64.       D. McGowan

65.       A.N. Other

 

England
Rochdale

66.       N. Giles

67.       P. Hay

68.       M. Harrison

69.       S. Small

70.       G. Roche

 

England
Surrey League

71.       G. Butler

72.       D. Rand

73.       P. Pickup

74.       J. Ansell

75.       R. Morgan

 

England
York Cycleworks

76.       J. Charlesworth

77.       S. Gibson

78.       A. Kay

79.       J. Muir

80.       A. Windsor

 

England
Lakeland/Lancs Division

81.       J. Wright

82.       P. Leigh

83.       M. Pluckrose

84.       R. Crawford

85.       C. Southworth

 

Antrim  Plantex

86.       B. Graham

87.       D. Easton

88.       B. Docherty

89.       M. Kearins

90.       P. Kane

 

Armagh  UCF

91.       C. Greene

92.       K. Gallagher

93.       K. Sloan

94.       P. Geddis

95.       B. Stewart

 

Carlow  Dan Morrissey

96.       P. Griffin

97.       A. Duff

98.       M. Mulcahy

99.       W. Byrne

100.     K. McMahon

 

Cork
Triton Ventilux

101.     D. Kenneally

102.     B. Lynch

103.     R. Tracey

104.     T. Barry

105.     R. Cahill

 

Cork
West

106.     F. Cahill

107.     O. Sugrue

108.     J. Hodnett

109.     P. Kenealy

110.     M. Illingworth

 

Derry  Clarke Contracts

111.     R. Clarke

112.     S. O’Sullivan

113.     P. Butler

114.     D. McCann

115.     A.N. Other

 

Down

116.     M. Hamilton

117.     E. McConvey

118.     J. Rooney

119.     A. McFarland

120.     J. Maguire

 

Dublin
Skip Hire

121.     P. Moriarity

122.     J. P. Hilliard

123.     Dermot Healy

124.     M. McLeavey

125.     K. O’Sullivan

 

Dublin
McNally Joinery

126.     C. Lynch

127.     M. Maguire

128.     J. Peppard

129.     S. Whelan

130.     A. Crowley

 

Dublin
Ravens

131.     A. Duffin

132.     J. McGee

133.     P. Reid

134.     M. O’Donnell

135.     D. O’Reilly

 

Dublin
UCD

136.     A. Kelly

137.     B. Hammond

138.     A. Lane

139.     N. Beggs

140.     A. Donnellan

 

Dublin
Usher Insulations

141.     S. Baker

142.     S. Prendergast

143.     C. Bracken

144.     P. Healion

145.     D. Peelo

 

Kildare
Cahill Cycles

146.     D. Smith

147.     A. Meehan

148.     P. Finnegan

149.     J. Carroll

150.     B. Lennon

 

Kildare
Newbridge

151.     J. Reidy

152.     F. McCormack

153.     B. Donnelly

154.     S. Farrell

155.     T. Brady

 

Kildare
Hire Equip

156.     D. McVeigh

157.     R. Looby

158.     K. Brannigan

159.     R. Byrne

160.     N. McCormack

 

Kerry

161.     M. Slattery

162.     D. O’Shea

163.     J. Crowley

164.     C. Leahy

165.     J. McCarthy

 

Mayo  NCF

166.     D. O’Loughlin

167.     M. Devins

168.     S. Kelly

169.     P. Joyce

170.     T. Dowd

 

Meath
Avonmore

171.     D. Finnegan

172.     P. Nolan

173.     J. Leonard

174.     D. Finnegan

175.     J. Nolan

 

Meath
East

176.     R. Moore

177.     T. Hughes

178.     C. Sweetman

179.     D. Nulty

180.     P. Sharkey

 

Roscommon

181.     J. Horgan

182.     D. O’Neill

183.     K. Keane

184.     D. Walls

185.     P. Doyle

 

Tipperary

186.     B. Kenneally

187.     E. O’Donoghue

188.     M. O’Loughlin

189.     A. Heddermann

190.     J. Wall

 

Team Garda Motorway

191.     K. Gallagher

192.     J. Ferry

193.     M. Doyle

194.     T. Lavery

195.     S. Connaughton

 

Waterford

196.     T. Cullen

197.     E. Roche

198.     E. Keogh

199.     D. Markouris

200.     K. Bannan

 

 

Gethin Butler, Surrey Racing League Wins Stage 5

David McCann, Derry Clarke Contracts Wins Stage 6

John Tanner, England Pro-Vision Powerbar Wins Stage 7

Stephen O'Sullivan Derry Clarke Contracts Wins Stage 8 From Enniscprthy To Tullow

Tommy Evans, Ireland International Cargo Wins The Final Stage In O'Connell Street, Dublin

Photographs © Copyright www.rástailteann.com

 

Stephen O'Sullivan, Derry Clarke Contracts


2000's
Latest Headlines
2009 Simon Richardson Rapha Condor Wins FBD Insurance Rás
FBD Insurance Rás 2009 Final Overall Results
2008 Stephen Gallagher, Ireland An Post Wins The FBD Insurance Rás Tailteann
FBD Insurance Rás 2008 Final Overall Results
2007 Tony Martin Germany Wins The FBD Insurance Rás
FBD Insurance Rás 2007 Final Overall Results
2006 Kristian House Team ReCycling.Co.Uk Wins The FBD Insurance Rás
FBD Insurance Rás 2006 Final Overall Results
2005 Chris Newton Wins His Second FBD Insurance Rás
FBD Insurance Rás 2005 Final Overall Results

 

Last Updated: Nov 20th, 2019 - 21:42:04

Website maintained by:
Dragonfly Web Media