Rás Tailteann is promoted under     Cycling Ireland     and     UCI     rules  
Home 
 
 Route Details
 
 Press Releases
 
 Results
 
 Picture Gallery
 
 Race Manual 2020
 
 Race Manual 2019
 
 Race Manual 2018
 
 Race Manual 2017
 
 Race Admin
 
 Rás Over The Years
 2010's
 2000's
 1990's
 1980's
 1970's
 1960's
 1950's
 
 Rás Stories
 
 Kreiz Breizh Élites


Visits:


Sponsored by:

 

President Cycles
Rás Archives

 

 

1996 Tommy Evans Derry Wins FBD Milk Rás
By Eddie Dawson, Photos By Lorraine O'Sullivan
May 10, 2007, 19:04


  

FBD Milk Rás

9 Day Cycle Race

18th. - 26th. May 1996

Route

Stage 1:   Dublin To Kilkenny,  117 Kms.
O'Connell Street Dublin SDS Depot, Naas Road, Newlands Cross, Johnstown, Naas, Kilcullen, Athy, Ballylinan, Newtown Hill KOM, Crettyard, Castlecomer, Dunmore, Kilkenny.

Stage 2:   Kilkenny  To Millstreet,  166 Kms.
Kilkenny, Callan, Ninemilehouse KOM, Grangemockler, Clonmel, On R665, Clover Hill KOM, Ardfinnan, Clogheen, Ballyporeen, Mitchelstown, On N73, Kildorrey KOM, On N72, Mallow, On R583 Millstreet.

Stage 3:   Millstreet To Nenagh, 152 Kms.
Millstreet, On R583, On N72, On R579, Kanturk, On R576, Newmarket,  On R578, Freemount, Dromina, On R515, Charleville, On R515, Killmallock On R512, Bruff, Ballynetty, Limerick, On N7, Lisnagry Level Crossing, Birdhill, On R494, Ballina, Portroe KOM, Newtown, Nenagh.

Stage 4:   Nenagh To Castlebar,  165 Kms.
Nenagh, On N52, Ardcroney, Borrisokane, On N65, Carrigahorig, Portumna, Gortymadden, On N6, Loughrea, On R394, On R348, Athenry, On R347, Tuam, On N17, Milltown, Drim Level Crossing, Ballindine Level Crossing, Avenue Level Crossing, Lisduff Level Crossing, Claremorris,  On N60, Balla, Manulla, Barrackland Level Crossing, Castlebar. 

Stage 5:   Tubbercurry To Letterkenny, 152 Kms. 
Transfer To Tubbercurry,  On N17, Ballinacarrow, On N4, Collooney, Ballysodare, Sligo, On N15, Rathcormack, Grange, Cliffony, Bundaran, Ballyshannon, Donegal, Barnestown Gap KOM, Ballybofry, Stranorler, On N56, Lurgybrack, Letterkenny.

Stage 6:   Letterkenny To Buncrana, 157 Kms.
Letterkenny, On N56, On N13, Bridgend, On R238, Burnfoot, On R239, Muff, Quigleys Point, Ardunan Hill KOM, Carndonagh, Malin, Ballagh Mountain KOM, Malin Head KOM, Malin, Carndonagh, Ballyliffan, Clonmany, Mamore Gap KOM, Pinch Hill KOM, Buncrana.

Stage 7:   Buncrana  To Donegal Town, 163 Kms.
Buncrana, On R238, Fahan, Burnfoot, On N13, Letterkenny, Meenaroy KOM, Fintown, Glenties, Ardara, Glengesh Pass KOM, Meenarry, Carrick, Bogagh KOM, Kilcar, Bavin KOM, Killybegs, Buckless, Dunkineely, Mountcharles, Donegal Town.

Stage 8:   Donegal Town To Newry, 166 Kms.
Donegal, On N15, Laghy, The Blac Gap KOM, Pettigo, On A35, Kesh, Ederney, On B4,Lack, On B84, Dromore, On B46, Fintona, On B122, McDermotts Hill KOM, Fivemilntown Mountain KOM, Fivemiletown, On A4, Clogher, Augher,  On A28, Aughnacloy, Caledon, Armagh, Markethill Mountain KOM, Newry.

Stage 9:   Newry To Swords, 122 Kms.
Newry, On A1, Dundalk, Castlebellingham, Dunleer, Drogheda, Julianstown, Gormanstown, Balbriggan, Fingallians Roundabout Plus 10 Laps Of Swords Circuit.

David McCann, Derry Clarke Brothers Takes Second Place Behind Teamate Tommy Evans Into Castlebar

Race Director:      Dermot Dignam

Stage Winners:

Jeff Wright North East England Double Stage Winner Points & Mountains Winner 1996 4th. Overall @2-56

Stage 1:   Dublin To Kilkenny,  117 Kms.   P. Giles (Derry Clark Brothers)  2-27-45

Stage 2:   Kilkenny  To Millstreet,  166 Kms.  J. Fullard  (South Africa)  4-08-59

Stage 3:   Millstreet To Nenagh, 152 Kms.  B. Luckwell (Indvidual)  3-40-41

Stage 4:   Nenagh To Castlebar,  165 Kms.  T. Evans (Derry Clarke Brothers)  4-00-07

Stage 5:   Tubbercurry To Letterkenny, 152 Kms.  P. Giles (Derry Clarke Brothers)  3-16-34

Stage 6:   Letterkenny To Buncrana, 157 Kms.  J. Wright (North East England)  3-31-35

Stage 7:   Buncrana  To Donegal Town, 163 Kms.  P. Daly (Ireland Abrakebabra)  4-32-43

Stage 8:   Donegal Town To Newry, 166 Kms.  J. Wright (North East England)  3-40-36

Stage 9:   Newry To Swords, 122 Kms.  M. Fitzgerald (Ireland Abrakebabra)  3-35-00

 
Paul Giles Double Stage Winner Wins Stage 5 From Tubbercurry To Letterkenny
 
Peter Daly Ireland Stage 7 Winner 6th. Overall @3-03
 
Tommy Evans Derry Clarke Brothers
Derry Clarke Brothers doing their job for team mate and race leader Tommy Evans
 
 
 
General Classification
 

1.

2.      

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

T. Evans, Derry Clarke Brothers
D. McCann, Derry Clarke Brothers

B. Buckwell, Individual

R. riddle, Scotland

J. Wright, North East England

P. Daly, Ireland
F. O’Sullivan Dublin Fingal

N. Naylor, Great Britain
M. O’Reilly, Wicklow
D. O’Shea, Kerry

 32-22-05       00-24

      01-28

      01-57

      02-56

      03-03

      03-46

      05-35
      06-01
      06-11

Points
J. Wright, North East England

Mountains
J. Wright, North East Engand

Winning Team Derry Clarke Brothers
T.Evans, D. McCann, D. Easton, B. Monaghan, P.Giles. 

Rás Winner Tommy Evans Derry Clarke Brothers With The George Plant Trophy

List Of Competitors 1996

Ireland Abrakerbabra

1.          M. Fitzgerald

2.          P. Daly

3.          M. Hutton

4.          L. McKay

 

Japan Cycle-ways

5.          T. Kanoh

6.          Y. Kojima

7.          Y. Numata

8.          K. Narita

 

South Africa
      Team Hollard

9.         G. Beneke

10.       J. Fullard

11.       D. Booth

12.       R. Grant

 

Germany Bayer

13.       J. P. Furus

14.       R. Hennes

15.       M. Lenn

16.       J. Stewart

 

Holland

17.       T. Preyer

18.       J. Timmerman

19.       T. De Pie

20.       P. Preyer

 

Great Britain

21.       L. Davis

22.       A. Naylor

23.       M. Taylor

24.       R. Hobby


U.S.A. Sony Music

25.       M. Stebbins

26.       J. Gould

27.       O. Lobo

28.       B. emerson


Scotland

29.       R. Riddle

30.       G. Patterson

31.       N. Brown

32.       R. Moore

 

N/E England
Steels Cycles

33.       D. Buchan

34.       J. Swinbank

35.       J. Fettis

36.       G. Stirzaker

 

Staffordshire
Brian O’Rourke Cycles

37.       R. Dale

38.       M. Harrison

39.       J. Alston

40.       A. N. Other

 

North-East
Hardisty Cycles

41.       G. Butler

42.       J. Wright

43.       J. Cosgrove

44.       J. Charlesworth

 

Cheshire
Radford/Horton

45.       S. Hankey

46.       G. Longland

47.       N. Giles

48.       J. Pratt

 

Tameside
Taurus Cygma

49.       R. Wickson

50.       M. Turnbull

51.       A. Brierley

52.       F. Bamford

 

Lincolnshire

53.       N. Smith

54.       T. Carter

55.       M. Pitchford

56.       M. Dinkelman

 

Liverpool Pedros

57.       P. Kelly

58.       A. N. Other

59.       A. N. other

60.       D. cash


Southend

61.       S. Howells

62.       H. Iddon

63.       D. Bridal

64.       N. Wright


Antrim UCF

65.       B. Doherty

66.       A. N. Other

67.       N. Taggart

68.       M. Little

69.       J. Mulligan


Carlow Dan Morrissey

70.       P. Doyle

71.       C. Kimmage

72.       M. Maguire

73.       M. Walsh

74.       J. O’Brien

 

Dublin Ravens

75.       D. King

76.       P. Reid

77.       E. Murtagh

78.       C. Bracken

79.       E. Browne


Derry Clarke Bros

80.       T. Evans

81.       D. Easton

82.       P. Giles

83.       D. McCann

84.       B. Monaghan

 

 

     Dublin Fingal

85.       D. Peelo

86.       D. Healy

87.       F. O’Sullivan

88.       C. McGuinness

89.       A. N. Other


Dublin Galtee Fuels

90.         F. O’Sullivan

91.         A. N. other

92.         S. Tierney

93.         A. Rock

94.         C. Lynch


Dublin Wheelers

95.         K. Norgrove

96.         C. Lally

97.         D. Garland

98.         S. Byrne

99.         L. Carrigan


Dublin IRC

100.      M. Sutcliffe

101.      S. Baker

102.      K. Donnelly

103.      M. Kiernan

104.      A. Yates


Galway Thermo King

105.      M. McNeena

106.      N. Forde

107.      K. Power

108.      M. Smith

109.      A. N. Other


Kerry Lee Strand

110.      P. Griffin

111.      M. Butler

112.      A. N. Other

113.      S. O’Shea

114.      J. P. O’Connell


Longford

115.      E. J. Crory

116.      A. O’Bryan

117.      S. McElroy

118.      A. N. Other


Mayo NCF

119.      P. Marrey

120.      L. Murphy

121.      D. Woods

122.      G. Casey

123.      K. Branagan


Meath Avonmore

124.      J. Nolan

125.      B. Moore

126.      A. N. Other

127.      D. McVeigh

128.      A. N. Other


Tipperary Carrig Hotel

133.      P. Butler

134.      M. Woods

135.      B. Kennealy

136.      A. Hederman

137.      K. McMahon


Wicklow Coors Light

138.      K. Bannon

139.      S. O’Sullivan

140.      M. O’Reilly

141.      S. Sheehan


Wexford Road Club

142.      P. Dobbs

143.      F. Dunne

144.      J. Dobbs


Individulas

129.      I. Chivers

146.      M. Quinn

150.      I. Adams

151.      B. Luckwell

152.      A. Hornby


Kerry County Board

153.      D. O’Shea

154.      T. Woods

155.      R. Cahill

Anthony Woods, Kerry County Board, At the finish of a tough stage on the 1996 Rás.

Bray Wheelers Ras Team Keith O'Sullivan(Mechanic) Stephen O'Sullivan, Keith Bannon, Stephen Sheehan, Michael O'Reilly Tony O'Donnell (Manager)

 



1990's
Latest Headlines
1999 Philip Cassidy Ireland Makes It Two FBD Milk Rás
1998 Ciaran Power Ireland Wins FBD Milk Rás
1997 Andy Roche Kerry Wins FBD Milk Rás
1996 Tommy Evans Derry Wins FBD Milk Rás
1995 Paul McQuaid Ireland Wins FBD Milk Rás
1994 Declan Lonergan Ireland Wins The FBD Milk Rás
1993 Eamonn Byrne Ireland Wins FBD Milk Rás
1992 Stephen Spratt Makes It Two FBD Milk Rás Wins
1991 Kevin Kimmage Wins The FBD Milk Rás
1990 Ian Chivers Ireland Wins FBD Milk Rás

 

Last Updated: Nov 20th, 2019 - 21:42:04

Website maintained by:
Dragonfly Web Media